Concerten in de 1,5 metersamenleving onder de loep

  Nu de concertzalen langzaam uit hun Doornroosjeslaap ontwaken, worden ze uitgedaagd om een nieuw concept voor live muziek te vinden, eentje met voldoende afstand tussen alle aanwezigen. Culturele ontmoetingsplek Splendor in Amsterdam was een van de eerste podia die op 1 juni klokslag 12 uur de deuren opende. Maestro Music sprak met Splendor-initiator Wilmar de Visser over de uitdagingen van de tijd ná de culturele lockdown en concertformats in een 1,5-metersamenleving.

  Middenin het centrum van Amsterdam vind je sinds 2013 Splendor: een club voor alle soorten muziek, verzonnen en opgericht door 50 topmusici en hun publiek. Het is een ontmoetingsplek, een club, een werkplek, een muzikaal laboratorium en nog veel meer. Een plek waar grenzeloos geëxperimenteerd wordt en waar kunstenaars elkaar en hun publiek ontmoeten en inspireren.

  Hoe zijn jullie het publiek blijven bereiken?

  Wilmar de Visser: “Splendor is virtueel open gebleven tijdens de lockdown. Op 14 maart deelden we al ons eerste Splendor @Home filmpje op Facebook en daarna maakten we nog 78 keer elke dag een nieuw filmpje voor onze leden en andere liefhebbers van muziek. Via de sociale kanalen bereikten we vele tienduizenden mensen wereldwijd  met de meest uiteenlopende videoclips van alle 50 musici van Splendor. Daarnaast gaven we onze leden ook nog elke week een exclusief virtueel cadeau via de nieuwsbrief.

  Als klap op de vuurpijl kregen we op 20 mei de internationale Classical:NEXT Innovation Award 2020 uitgereikt. Jury en publiek bekroonden Splendor als het ‘meest vooruitstrevende muzikale initiatief.”

  Met welke voorzorgsmaatregelen houden jullie de concerten nu Corona-proof?

  Wilmar de Visser: “Veel kan nu even niet, maar juist in dit letterlijk en figuurlijk kleinere speelvlak liggen onverwachte magie en verrassing voor musici en publiek op de loer omdat de regels zo rigide zijn. Zet daartegenover de schoonheid van live muziek en de innovatiekracht van de musici van Splendor en je weet dat er echt heel erg veel mooie nieuwe en onverwachte dingen gaan gebeuren in Splendor.

  De concerten van Splendor zijn tot nader order vanwege de 1,5 meter maatregelen alleen toegankelijk voor onze leden omdat we minder mensen mogen ontvangen in ons badhuis. De bar is vooralsnog gesloten (maar je mag heus wel je eigen drankje meenemen).”

  Hoe zijn de eerste concerten in de nieuwe setting door publiek en musici ervaren?

  Wilmar de Visser: “De eerste concerten op 1 juni waren voor zowel musici als onze leden magisch en uniek, zelden hebben we zoveel verbinding en emotie ervaren. Zoals gezegd kunnen er minder luisteraars in onze zaaltjes maar juist daardoor ontstond er een intieme sfeer, waardoor de muziek dichterbij was dan ooit. Wat we ook hebben gemerkt hebben is dat alle mensen in de ruimte absoluut één waren geworden in de beleving van de muziek.

  Eens temeer blijkt dat live muziek echt megabelangrijk is voor heel erg veel mensen en dat we het allemaal vréselijk gemist hebben.”

  Wilmar de Visser bruist van energie en ideeën, maar dat is in financieel moeilijke tijden ook nodig. Als contrabassist speelt hij onder andere in het Nederlands Blazers Ensemble, het Radio Filharmonisch Orkest en EnsembleCaméléon.

  Wat kunnen wij doen om jullie musici te steunen?

  Wilmar de Visser: “De afgelopen tijd heeft ook Splendor dramatisch ingeteerd op de reserves. Onze bar- en extra huurinkomsten zijn nagenoeg stil komen te liggen, waardoor het de aankomende tijd echt heel erg spannend gaan worden. Voor een tientje per maand steun je samen met nog 1100 andere muziekliefhebbers Splendor en krijg je gratis toegang tot alles wat we organiseren, waarmee je onderdeel wordt van een van de leukste en spannendste muzikale plekken van de wereld!”

  Wil jij ook lid worden, daarmee de culturele sector steunen én jouw social (distancing) life oppeppen, klik dan hier.